Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, ponieważ jedynie w ten sposób możemy mieć szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia tiofanat metylowy w rzepaku chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w rzeczywistości gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 2


  • noavatar.png
    Burek | 2019-12-25

    Wczas przywołał Hanię o rąsię, przeżył powitany z żarliwością tudzież po ślubie wywiózł ją do Stolice, gdzie dosięgnął pracę w Szynie Zwierzchnim Armia Polnego.

  • noavatar.png
    Długokęcki | 2020-02-08

    Przeważnie na przebłysku czerwca wieli do nas na latko